Mat och drömmar i Små citroner gula

Klappa

I Film i Västs stora studio Fares ligger just nu en liten pittoresk restaurang. En brokig blandning stolar och bord står utplacerade innanför varmgula putsade väggar, dekorerade med slingrande murgrönor. I mitten står ett litet citronträd och mycket tydligare kan det väl inte bli:
Det är här inspelningen av Små citroner gula pågår – en riktig feelgood-historia som handlar om att följa sina drömmar, och om magin i mat.

Filmen bygger på Kajsa Ingemarssons succéroman Små citroner gula som gavs ut 2004. Sedan dess har boken sålts i ungefär 750 000 exemplar bara i Sverige och är utgiven i över 15 länder.

Inför filmatiseringen har manuset omarbetats en del, utan att avslöja några detaljer. I huvudrollen syns Rakel Wärmländer (Se upp för dårarna). Hon spelar 29-åriga Agnes som älskar restaurangbranschen. Maten, temperamentet, dofterna. Och hon älskar sin pojkvän: rocksångaren Tobias. Men plötsligt förlorar hon allt. Hon får sparken från Guide Michelin-krogen Le Bateau Bleu efter en incident med den osympatiske krögaren Gerard. Samtidigt lämnar Tobias henne för en storbystad 21-årig sångerska. Förkrossad flyr hon hem till lilla byn Länninge – till tryggheten och de välbekanta rutinerna i matlagningen med mamma Maud. Men så kommer ett telefonsamtal som förändrar allt.

Rakel Wärmländer o Josephine Bornebousch

Rakel Wärmländer och Josephine Bornebusch spelar nära vänner i Små citroner gula, men är också kompisar sedan länge i "verkligheten".

Rakel Wärmländer står nu för första gången som ensam huvudrollsinnehavare i en långfilmsproduktion. Hon fick beskedet av regissören Teresa Fabik (Hip hip hora, Prinsessa) i början av året.

- Det kändes fantastiskt. Sådana här roller som är så drivande växer ju inte på träd precis. Men jag kunde inte tacka ja direkt utan det krävdes en process för att fixa tjänstledigt från mitt jobb på Stadsteatern i Stockholm, berättar hon. 

På frågan om hon kan känna igen sig i rollkaraktären Agnes svarar hon både ja och nej.

- Som så många andra unga tjejer, och så som jag kanske kände mig när jag var lite yngre, så är Agnes högpresterande och vill inte gå i polemik med andra. Så där finns det lite igenkänning. Men när det gäller maten är vi totalt olika.

Rakel Wärmländer förklarar att just maten varit den största utmaningen med rollen. Det är ett ämne som aldrig har intresserat henne, varken som njutning att äta eller att tillaga. Inför rollen fick hon bland annat praktisera två veckor i köket på Oljebaren – en medelhavsinspirerad liten restaurang i Stockholm som påminner om Agnes restaurang i boken och filmen.

- Det var väldigt givande för mig att få lära sig av de som verkligen kan laga mat. Det har också bidragit till att skeppet långsamt har börjat svänga, och min inställning till matlagning har blivit mer positiv.

Hon och teamet har även fått bra stöd av stjärnkocken Håkan Thörnström som nyligen valdes till årets krögare och vars restaurang, Thörnströms kök, inte bara blivit vald till årets krog utan även tilldelades en stjärna i Guide Michelin i våras.

- Han och hans adept Tomas har gett jätteviktiga tips, bara att visa hur man håller kniven rätt och såna saker.

Mitt i filmteamets lunchrast får vi även en pratstund med Josephine Bornebusch som spelar Agnes bästa kompis Lussan och Sverrir Gudnason som spelar matskribenten David och som Agnes blir kär i.

Sverrir har precis avslutat inspelningen av Bille Augusts Balladen om Marie (också en Film i Väst-samproduktion) där han spelar tonsättaren Hugo Alfvén som charmar och erövrar kvinnor på löpande band. Rollkaraktären David i Små citroner gula är en helt annan person – en kille som snarare är rädd för att gå in i förhållanden med tjejer.

- Jag tycker det var roligt att få göra David som är en lite kufig kille. Han är ju en riktig matnörd. Det är också en kul roll eftersom jag verkligen gillar mat och har bra smaklökar, säger Sverrir Gudnason.

Köket

Det lär bli mycket matfrossa i filmen...

Josephine Bornebusch har också haft parallella projekt in i det sista – hon har just avslutat inspelningen av det psykologiska dramat Sanningen – och hon är nöjd med att nu kunna fokusera helt på sin rollkaraktär Lussan.

- Det är ett jätteroligt gäng. Och det är fantastiskt skönt att vara så mycket i studion här i Trollhättan. Då behöver man inte anpassa sig efter vädret och andra faktorer.

Hon säger att hennes största gren är att improvisera och vara spontan, men med ett tajt schema finns det inte så mycket utrymme för det nu.

- Det här är en väldigt teknisk film, i den meningen att det är mycket som ska tajmas och klaffa. Det är mycket matbilder, mycket statister och så vidare.

Skådespelarnas lunchrast är slut. Det är dags att gå ner i studion igen och vi får några bilder där Rakel och Josephine poserar i det uppbyggda köket där det är klassiskt vitt kakel och svartvit-rutigt golv som gäller. Båda är iklädda gula t-tröjor med texten ”Små citroner gula” vilket är deras rollkläder.

Restaurangen ska snart fyllas med statister som spelar kroggäster. Rakel (Agnes) ska ta plats i köket och laga mat. Och Josephine (Lussan) ska spela inhoppad servitris som misslyckas rätt rejält.

- Jo, det är jag som är pajasen kan man säga, säger Josephine Bornebousch och skrattar.

Inspelningen av Små citroner går nu mot sitt slut. Utöver restaurangscenerna i studion i Trollhättan har några scener gjorts i Stockholm. Den sista veckan flyttar teamet till en lägenhet i Göteborg som ska föreställa Agnes hem.

Filmen väntas ha premiär i början av 2013.

--------
SMÅ CITRONER GULA
Regi: Teresa Fabik.
Producent: Pontus Sjöman.
Produktionsbolag: Tre Vänner, i samproduktion med Film i Väst.
I rollerna: Rakel Wärmländer (Agnes), Josephine Bornebusch (kompisen Lussan), Tomas von Brömssen (Agnes pappa), Anki Lidén (Agnes mamma), Dan Ekborg (Gerard – Agnes odräglige chef), Sverrir Gudnason (matskribenten David), Eric Ericson (kocken Kalle) och Richard Ulfsäter (pojkvännen Tobias).


 


Utskriftsversion Utskriftsversion

uiqt|wB&vqvi5{ms}vlH%vozmoqwv5{mvqvi5{ms}vlH%vozmoqwv5{muiqt|wBqvnwHnqtuq%vi{|5{mqvnwHnqtuq%vi{|5{m